Informacje ogólne

Ekologia to pojęcie bardzo modne w ostatnim czasie. W naszym codziennym życiu coraz więcej otacza nas produktów ekologicznych począwszy od żywności a skończywszy na odzieży i butach.
Jednak EKOLOGIA ma swoja definicję i oznacza dziedzinę biologii badającą wzajemne stosunki między organizmami a otaczającym je środowiskiem.

My jednak rozumiemy pojęcie EKOLOGIA jako dbałość o nasze środowisko naturalne, życie zgodne z naturą, ochronę jej zasobów.

Dlatego też w ślad za takim rozumieniem Ekologii pojawiła się nauka zachowań proekologicznych, czyli EDUKACJA EKOLOGICZNA.

Dziś istnieje już wiele stowarzyszeń i organizacji, które podejmują inicjatywy i działania pozwalające promować zachowania ekologiczne wśród społeczeństwa. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Przez wiele lat świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska naturalnego była bardzo zaniedbywana. Owszem każdy uczy się w szkole o tym jak chronić nasze środowisko, ale niewielu z nas w życiu dorosłym realizuje te założenia.

Takim najbardziej zaniedbanym dotychczas tematem była gospodarka odpadami.

Gospodarowanie odpadami, o ile w taki sposób była ta dziedzina określana, łączyło się głównie z czynnościami związanymi z wrzuceniem śmieci do przeznaczonego do ich gromadzenia pojemnika, odbiór odpadów specjalistycznym samochodem potocznie nazywanym „śmieciarką” i wywóz ich na wysypisko. Taki model postępowania z odpadami jest nadal powszechny i dla wielu z nas oczywisty. Nie zauważamy w tym nic złego, a wręcz nie widzimy ani potrzeby, ani sensu, aby zastanawiać się nad tym, czy taki sposób postępowania z odpadami jest właściwy czy też nie i dlaczego w ogóle miałoby to odbywać się w inny sposób? Dopóki śmieci nie leżą na ulicy, nie zanieczyszczają naszego najbliższego otoczenia i nie są w zasięgu naszego wzroku, leżąc sobie gdzieś na oddalonym wysypisku, to wszystko wydaje się być w porządku. Bardziej zabiegamy o czystą wodę, o czyste powietrze, o to by ścieki nie płynęły pod naszymi oknami, bo to jest bardziej namacalne i dostrzegane. Śmieci w tej hierarchii nie zajmują istotnego miejsca, nie zwraca się na nie uwagi, byle tylko znikały w wyznaczonych terminach z naszych podwórek, a co się dalej z tym dzieje, to już mało istotne.

Taki system myślenia i postępowania już dawno się skończył, ale niestety tylko u naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce jeszcze większość ludzi nie dostrzega problemu odpadów. A odpady są ogromnym problemem, który należy szybko i skutecznie rozwiązać.

Segregacja odpadów to pomysł na pomniejszenie ilości tych śmieci, które trafiają na składowisko. Im mniej ich tam trafi, tym lepiej dla naszego środowiska i otoczenia.

Segregacja odpadów to dziś już wymóg ustawowy w Polsce, a podyktowany przede wszystkim zapisami dyrektyw Unii Europejskiej nakładającej na nas konkretne obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami.

Wszystkie przepisy unijne zakładają jedną najistotniejszą zasadę i myśl przewodnią dla gospodarki odpadami, a mianowicie: nie składować, a przetwarzać, przerabiać i wykorzystywać powtórnie. I ta zasada ma swoje odzwierciedlenie w konkretnych wymaganiach jakie Unia Europejska nałożyła na nas, gdy wstępowaliśmy w jej szeregi. Podstawowym punktem jest dostosowanie naszego prawa do prawa unijnego w tym zakresie, co od kilku lat jest realizowane. Kolejną istotną kwestią jest wdrożenie tych przepisów w życie, egzekwowanie ich i doprowadzenie polskiego systemu gospodarki odpadami do poziomu krajów europejskich, a więc w myśl podstawowej zasady: nie składujemy, a odzyskujemy i przetwarzamy powtórnie.

Dlatego też, MPO – Łódź wraz z Miastem Łódź podjęło na szeroką skalę inicjatywę Edukacji Ekologicznej na terenie naszego miasta organizując wiele imprez edukacyjnych w zakresie promocji selektywnej zbiórki odpadów.
Skorzystaj z naszych usług
  • Ankieta

    Czy segregujesz śmieci ?

    Pobieram wyniki. Czekaj...

  • Ceny paliw

    ZAPRASZAMY DO TANIEGO I SPRAWDZONEGO JAKOŚCIOWO TANKOWANIA

    Etylina bezołowiowa 954.28
    Etylina bezołowiowa 984.48
    Olej napędowy3.83




  • Stacja diagnostyczna

    • okresowe badania techniczne pojazdów
    • osobowych i ciężarowych (wraz z przyczepami)
    • przekładkę opon
    • wyważanie kół
    • hotelowanie opon(kół)
    • usługi warsztatowe (wymiany i naprawy itp.)

    USŁUGI WYKONUJEMY SZYBKO, TANIO I SOLIDNIE.
  • Kontakt

    W razie pytań prosimy pisać bez wahania na adres marketing@mpolodz.pl

    lub dzwonić - oto nasze telefony:
    Biuro Obsługi Klienta(042)616-02-09
    Fax(042)616-07-51
    Sekretariat(042)616-04-14
Artykuły: Poradnik MPO Jakość w tęczowych barwach